Pastāv dažādi viedokļi par to, kad bērnam vislabāk uzsākt apmeklēt bērnudārzu. Viens no izplatītākajiem uzskatiem – bērns ir gatavs bērnudārzam tad, kad spēj puslīdz brīvi izteikties. Taču valodas attīstība nav noteicošais faktors tam, ka bērns dārziņā jutīsies labi un spēs bez grūtībām adaptēties. Tikpat izplatīts mīts – uz bērnudārzu jāiet tad, kad bērns izrāda vēlmi socializēties.
Patiesībā uz šo jautājumu nav iespējams atbildēt viennozīmīgi. Katram bērnam brīdis, kad viņš ir gatavs bērnudārzam, ir cits, jo to nosaka daudz un dažādi aspekti. Piemēram, bērna temperaments un tas, cik bērns ir atvērts pasaulei. Ja bērnam patīk izzināt apkārt esošo vidi un bērnudārzs var piedāvāt viņa vecumam atbilstošas aktivitātes, bagātinot viņa pieredzi un redzesloku, tad bērns var būt gatavs bērnudārzam arī salīdzinoši agrā vecumā.
Bērna gatavību bērnudārzam var ietekmēt arī tas, vai bērnam iepriekš ir bijusi pieredze saskarē ar citiem pieaugušajiem, ne tikai vecākiem, kā arī bērna emocionalitāte. Bērniem, kuri ir noturīgāki pret stresu, būs vieglāk pielāgoties jaunajiem apstākļiem, un adaptēšanās periods nebūs tik ilgs. Attiecīgi viņi bērnudārzam būs gatavi ātrāk.
Tāpat ir svarīgas bērna pašaprūpes prasmes. Vai bērns prot pats paēst un padzerties, iet uz podiņa, palūgt palīdzību, apģērbties. Jo labākas būs bērna pašaprūpes prasmes, jo viņam būs vieglāk adaptēties bērnudārzā.
Patiesībā vissvarīgākais faktors ir tas, kā bērns tiks sagatavots bērnudārzam un kāds būs pirmais periods dārziņā.
Vecākiem jāņem vērā, ka bērnudārza gaitām jāsāk gatavoties savlaicīgi, vismaz trīs mēnešus iepriekš.
Tas ir svarīgi, jo bērnudārza apmeklēšana bērnam ir lielas pārmaiņas un attiecīgi – būtisks stresa faktors. Vecāki var palīdzēt bērnam šo stresu pārvarēt vai pat samazināt līdz minimumam, un savlaicīga gatavošanās ir galvenais instruments, kā to izdarīt. Savlaicīgi pie tā piedomājot, arī vecākiem būs laiks pa īstam pierast pie šīs domas un iekšēji pieņemt pārmaiņas. Tas dos vecākiem iekšējo mieru un līdzsvaru, ko sajutīs arī bērns. Līdz ar to šīs pārmaiņas būs vieglākas visai ģimenei.
Gatavs bērnudārzam – Sagatavošanās ABC
- Stāstīt bērnam par bērnudārzu, pastaigā iet garām bērnudārzam (ideāli, ja sanāk iet garām tam, uz kuru plānots bērnu vest), rādot un stāstot, ko bērni tur dara, kā pavada laiku, ko mācās. Var kopā ar bērnu apmeklēt rotaļu laukumu, kur dodas arī bērni no bērnudārza, parādot, cik jauki bērni dārziņā kopā spēlējas.
- Svarīgi laicīgi bērnu pieradināt pie bērnudārza dienas ritma. Īpaši jāpievērš uzmanība tam, lai pieradinātu bērnu pie diendusas laika, pakāpeniski pielāgojot bērna miega un nomoda stundas atbilstoši bērnudārza ikdienas ritmam.
- Var noskaidrot, kādas dziesmas bērnudārzā tiek dziedātas, kādas grāmatas lasītas un kādas mantas pieejamas. Kaut ko no tā var ieviest arī mājas ikdienā, lai bērnam, aizejot uz dārziņu, būtu kaut kas pazīstams.
- Aptuveni divas nedēļas pirms pirmās dienas bērnudārzā, jāievieš aktivitātes, kas mazina psiholoģisko slodzi – veselīgs uzturs, labs miega ritms, kopīgas pastaigas un citas aktīvas nodarbes, samīļošanās.
Ja vēlies uzzināt:
- kā bērna temperaments nosaka bērna adaptēšanos dārziņā;
- ko darīt, ja bērnam pirms bērnudārza nav bijusi pieredze ar citiem pieaugušajiem;
- kā pakāpeniski pieradināt bērnu pie dārziņa;
- ko darīt, ja bērnudārzs neļauj bērnu pieradināt pakāpeniski;
- kā tikt galā ar satraukumu, palaižot bērnu dārziņā
- un daudz ko citu,
piedāvāju iespēju noklausīties kursu “Kā sagatavot bērnu bērnudārzam”.
Tu iegūsi:
- izpratni par to, vai tavs bērns ir gatavs bērnudārzam;
- zināšanas, kā bērna emocionalitāte un temperaments ietekmē bērnudārza gaitu sākšanu;
- informāciju par nepieciešamajām prasmēm, sākot iet dārziņā;
- ieteikumus, kā pareizi sagatavot bērnu dārziņam un ko darīt, ja bērns ir ļoti nervozs;
- padomus, kā atbalstīt bērnu, sākot iet dārziņā, un kā palīdzēt bērnam pierast pie jaunās vides.
Pieteikties kursam vari šeit: https://miletizglitoti.lv/kurss/ka-sagatavot-bernu-bernudarzam/