• Emociju regulācija un disciplīna

    Kā veidot drošu piesaisti

    Kurss “Kā veidot drošu piesaisti” ir veidots vecākiem, kuri vēlas izprast, kā būt ne tikai par uzticamu, bet arī par emocionāli līdzsvarotu vecāku sava bērna dzīvē, veidojot ciešu un drošu attiecību pamatu.

    20.00 Uzzināt vairāk
  • Visi kursi

    Mobinga risinājumi izglītības iestādē

    Iegūsi praktiskas zināšanas, kā ātri identificēt mobinga rašanās pazīmes un novērst tā saasināšanos un saņemsi praktiskus padomus un metodoloģiju mobinga situāciju efektīvai risināšanai.

    44.19 Uzzināt vairāk
  • Vecākiem

    Kā bērnam mācīt podiņmācību

    Kurss palīdzēs saprast, kāds ir podiņmācības process, kas jāņem vērā, lai to uzsāktu un veiksmīgi iemācītu bērnam iegūt jaunās prasmes. Pēc kursa pabeigšanas tu atpazīsi, kurā brīdī tavs bērns ir gatavs iet uz podiņu un mācēsi risināt grūtības, kas radušās podiņmācības procesa gaitā.

    20.00 Uzzināt vairāk
  • Mockup darba lapas emociju kārtis pdf faili drukāšanai
    Izdevīgāk

    Emociju aktivitātes kārtis

    Palīdzēs tev un tavam bērnam iemācīties atpazīt emocijas, nosaukt tās vārdā un izprast, kā tās regulēt. Palīdzēs tev veidot saturīgas un vērtīgas sarunas par bērna ikdienu. Palīdzēs tev veidot saikni un uzticēšanos, un ne tikai veidot, bet arī nostabilizēt emociju regulācijas prasmes.

    12.00 Uzzināt vairāk

Kā paņemt pauzi? Pauzes nepieciešamība

KĀDĒĻ INDIVĪDIEM, KURIEM IR UDHS, IR TIK BŪTISKI IEMĀCĪTIES PAŅEMT PAUZI? Un arī visiem pārējiem.

Pašsavaldīšanās uzlabojumi

Iepauzē — un Tev ir iespēja skatīties uz pasauli objektīvi un racionāli. Apstājies un koncentrējies uz to, kam pievērs uzmanību, lai varētu saprast, ko prasa pašreizējais moments. Ja Tu reaģē impulsīvi, tas rada tos pašus negatīvos modeļus, kas ir jau notikuši iepriekš — pagātnē.

Uzlabo emocionālo inteliģenci

Apstāšanās un iepauzēšana uzlabo spēju labāk izprast tās emocijas, kuras Tu šobrīd izjūti. Atslēga uz stabilu emocionālo inteliģenci ir to domu identificēšana, kas izraisa emocionālu disharmoniju un fizisku diskomfortu. 

Zinātnieki uzskata, ka, veltot laiku pauzei un pievēršot pastiprinātu uzmanību domām vai emocijām, un pēc tam apzinoties tās, Tu samazini to emocionālo pārsvaru pār tevi. Tas dod iespēju tās novērot, nevis patērēt tās. Apzinies un strādā ar tām!

Pētījumi atklāj, ka tikai aptuveni vienai trešdaļai pasaules ir šāda spēja, un tas ir vēl retāk sastopams  UDHS populācijā,  radot lielākus izaicinājumus ikdienā. 

Spēcīgu norāžu pamanīšana

Dziļa ieelpa nozīmē — ieelpot caur degunu, līdz vēders uzpūšas, un pēc tam divas reizes garāk izelpot caur muti. Brīžos, kad tiek veikta nepietiekama ieelpa, kas parasti ir jebkura mūsu ieelpa, Tu nedod iespēju savam ķermenim un smadzenēm uzņemt vajadzīgo skābekļa daudzumu. 

Mūsu smadzenēm nepieciešami pilni 20% no ķermeņa skābekļa piegādes. Sekla elpošana atņem smadzenēm vajadzīgo skābekli, kas izraisa virkni tādu sarežģījumu kā: sliktas koncentrēšanās spējas, aizmāršība, garastāvokļa svārstības, nemiers, depresija, un enerģijas trūkumu. Sekla elpošana ietekmē pašsavaldīšanās spējas.

Iepauzējot, lai uz brīdi pamanītu disharmoniju savā ķermenī, un veicot trīs līdz piecas lielas, dziļas ieelpas un garākas izelpas, Tu sniedz savām smadzenēm spēju pamanīt norādes, kas var vadīt Tevi, lai uzlabotu emociju pašregulāciju. Atceries, ka dziļa elpošana ir viens no vienkāršākajiem, bet jaudīgākajiem resursiem, ko vari izmantot, lai pārvaldītu savas emocijas. 

Līdzsvaro emocionālo un racionālo smadzeņu daļu, lai mazinātu stresu

Daudzi no mums, dziļi ieelpojot izjūt mieru. Tomēr mūsu smadzenes funkcionē tā, ka automātiski piešķir mūsu emocijām virsroku, pirms mēs esam paspējuši veikt dziļu ieelpu. Uztvertā informācija no visām maņām (redzes, dzirdes, taustes u.c.) ceļo caur ķermeni ar elektrisku signālu palīdzību. Šie signāli pāriet no šūnas uz šūnu, līdz tie sasniedz smadzenes. Elektriskie signāli iekļūst smadzenēs, bet to galvenais mērķis  ir nokļūt līdz pieres daivai, vieta, kur notiek racionālā, loģiskā domāšana.

Lielākais izaicinājums šajā procesā ir tas, ka elektriskie signāli šajā ceļā vispirms iziet cauri cilvēka limbiskajai sistēmai — vietai, kur aktivizējas emocionālās reakcijas.

Priekšējā daiva bez pauzes nespēj apturēt emocijas, ko jūti no savas limbiskās sistēmas. Tomēr šīs divas  smadzeņu zonas viena otru ietekmē un uztur pastāvīgu saziņu. Pauze un elpošana ļauj līdzsvarot smadzeņu emocionālo un racionālo daļu, lai tu varētu spriest un reaģēt, nevis tikai reaģēt. Ja neapstājies un dziļi neelpo, tu pakļauj sevi spēcīgu vai pat nepatīkamu emociju izjušanai!  

Palīdz novērst uzmācīgas, negatīvas vai satraucošas domas

Papildus racionālo smadzeņu iesaistīšanai jeb pareiza elpošana un pauze ir lielisks instruments fokusa novirzīšanai no uzbāzīgām, neērtām un negatīvām domām, no kurām nepieciešams tikt vaļā!

Padoms: Ikreiz, kad Tevi pārņem trauksme, stress vai uznāk negatīvas domas, elpo dziļi, jo tas nomierina un liek justies labāk. Fizioloģiskie instrumenti, kas nepieciešami prioritāšu noteikšanai, atrodas racionālajās smadzenēs jeb prefrontālajā garozā, kas gūst labumu no pareizas elpošanas un pauzes paņemšanas. 

Uzlabo spēju atšķirt un pieņemt optimālus lēmumus

Pauzes paņemšana, ļauj filtrēt jaunu informāciju un ar lielāku skaidrību koncentrēties uz to, kas ir svarīgi. Tā ir Tava iespēja sazemēties, un noskaidrot  labākās pieejamās opcijas konkrētā  uzdevuma, mērķa vai projekta veikšanā. 

Tā ir iespēja koncentrēties uz labāko Tevī 

Pauze dod spēju fokusēties uz svarīgo un tas dod enerģiju. Racionāls, emocionāls līdzsvars palīdz novērst uzmācīgas, negatīvas domas. Izmantojot pareizās norādes un pauzējot, Tu vari pārvarēt negatīvos aizspriedumus, uz kuriem smadzenes automātiski fokusējas, lai apzināti novirzītu uzmanību uz savām  stiprajām pusēm.

Brīžos, kad Tu apstāsies, lai ieturētu pauzi, un koncentrēsies tikai uz labāko sevī, Tava dzīves kvalitāte manāmi uzlabosies, jo radīsi jaunu iekšēju procesu, lai uzplauktu un dzīvotu piepildītu dzīvi.

Ieteikumi kā paņemt pauzi un sevis disciplīnai:

Paņem pauzi un aizvadi aizejošo dienu uzdodot sev jautājumus:

  • Par kādām trim lietām esmu pateicīgs/a?
  • Kādas trīs labas lietas šodien notika?
  • Kādi notikumi padarīja šo dienu par labi nodzīvotu? 

Velti dažas minūtes, lai atbildētu uz  izvēlēto jautājumu. Pēc tam, kad esi atbildējis, izvēlies jautājumu, ko pārdomāsi nakts laikā.

Lūk, daži ieteikumi, kā paņemt pauzi:

  • Uz ko ir vērstas manas cerības?
  • Par ko es tiecos kļūt?
  • Kurš no maniem sapņiem var kļūt par realitāti?
  • Kādu filmu es radītu?
  • Kādu dziesmu es dziedātu?
  • Kādu spēli es spēlētu?
  • Kādu stāstu es rakstītu vai lasītu?
  • Kādu motivējošu  vēstījumu es varētu nodot citiem?
  • Kam es šodien atzīšos un ko novērtēju?
  • Uz kādu rakstura spēku(-iem) es koncentrēšos un izpaudīšu rīt, kas automātiski man uzjundīs pozitīvas emocijas, kuras es izbaudīšu?

Avots: ADD Coach Academy, 7 Benefits of Pausing

0
    0
    Grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā