Ja divu gadu vecumā bērns sit un kož dusmu situācijās vai brīžos, kad ir nepieciešams sargāt savas robežas, tas ir normāli. Taču šī nav vēlama uzvedība.
Kāpēc normāla bērna uzvedība?
Normāla uzvedība tā ir tādēļ, ka šādā vecumā bērnam vēl nav attīstījusies spēja un zināšanas par to, kā darīt citādāk. Pat, ja bērns ir redzējis vai viņam ir pateikts, kāda būtu pareizā rīcība, šīs zināšanas vēl nav nostiprinājušās. Tādēļ bērnam ir jāatgādina, kā konkrētajā situācijā bērns varētu rīkoties, lai panāktu to, ko vēlas vēlamā formā.
Tas, ka šāda uzvedība ir vecumam atbilstoša, nenozīmē, ka šāda uzvedība pati no sevis izdzisīs un bērns kādā maģiskā veidā iemācīsies piemērotu veidu kā sargāt savas mantas vai pagaidīt savu kārtu. Šādas prasmes bērns iemācās ne tikai vērojot, kā vidē komunicē vecāki, bet, galvenokārt, tādēļ, ka vecāki pastāsta, kā vajadzētu rīkoties.
Kā nostiprinās bērna uzvedība?
Vēlamā uzvedība nostiprinās tāpēc, ka tā strādā. Citiem vārdiem sakot, bērns iegūst to, ko vēlas. Tieši šī paša iemesla dēļ nostiprinās arī nevēlama uzvedība 🙂
Bērna uzvedība un situācijas
Savukārt trīs gadu vecumā sist, kost vai grūst nav norma, izņemot retus izņēmuma gadījumus, kad šādā vecumā tāda uzvedība varētu būt norma.
Ja bērns ir spraigā situācijā, piemēram, ballītē, kurā skan mūzika, ir kņada vai pēc bērnudārzā pavadītas dienas. Šādās situācijās bērnam vienkārši var būt pārslogota nervu sistēma, un var gadīties, ka bērns pagrūž vai kādām iekož.
Ja bērns tikko ir uzsācis bērnudārza gaitas. Neatkarīgi no tā, vai tā ir jauna pieredze vai atgriešanās no vasaras brīvlaika, bērna uzvedība adaptācijas laikā var pasliktināties, kas atkal ir saistīts ar pārslogotu nervu sistēmu.
Ja bērna ikdienas dzīvē ir notikuši stresu izraisoši notikumi – piedzimis brālītis vai māsiņa, pārvākšanās, nomirusi omīte, draudziņš aizgāja uz citu bērnudārzu u.c.
Bērnam saņemot saudzīgu un atbalstošu pieaugušo klātesamību, šāda uzvedība tipiski izdziest. Ikreiz, kad bērns pauž nevēlamu uzvedību, pieaugušajam ir jāreaģē, nevis jāļauj tikt galā bērniem pašiem.